rrethana & rrethina

Kritikë dhe Aktivizëm

Into the Fire

Ne kohë krize gjërat s’duken mirë për popullin grek, por ato janë edhe më keq për ata që rrojnë në atë vend jo prej shumë kohësh. Pa shtëpi, pa letra e pa mbështetje, emigrantët në Greqi jo rrallë janë viktima të partisë naziste “Agimi i Artë” apo edhe të policisë greke. Legjislacioni vendas, dhe ai europian u bëhet barrë, në vend që t’i mbrojë, dhe jo rrallë historitë e tyre përfundojnë tragjikisht.

Filmi është publikuar në 21 prill, dhe është shpërndarë në disa gjuhë, përfshi edhe shqipen. Uebsajti i filmit është intothefire.org, dhe ne po e publikojmë filmin për lexuesit tanë në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni.

Advertisements

Një koment te “Into the Fire

  1. rracizmi dhe kriza në Greqi
    Qershor 29, 2013

    Një faktor i rëndësishëm që qëllimisht nuk përmendet nga rregjizoret e dokumentarit është ai i rracizmit shoqëror i cili është po aq i rëndesishëm sa dhe dhuna i policise dhe ajo e partise naziste Hrisi Avgji.Edhe pse rregjizoret e panë situatën mjaft mirë, vendosën të mos përmendin sulmet e shumta nga qytetarë për arsyen se së pari grupet politike kërkuan të mos përmendej{ duke thenë se populli grek nuk eshte rracist).Dhe nga ana e rregjizoreve është politika e tillë që sundon të fokusohet tek solidariteti i greqise se shkrete në Krizë duke vene në ane krimet që kryhen ndaj minoriteteve dhe refugjateve.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni / Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni / Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni / Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni / Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Të dhëna

Ky zë është postuar më Maj 6, 2013 nga te Politikë, Publicistikë, Shoqëri dhe etiketuar me , , , , , , .
Këtë e pëlqejnë %d blogues: